Ubezpieczenia komunikacyjne samochodu AC OC Kraków

Strona główna » Ubezpieczenia komunikacyjne samochodu AC OC Kraków

Wykupienie odpowiedniej polisy gwarantuje Państwu spokój i bezpieczeństwo. Proponujemy każdemu kierowcy pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC oraz NNW Assistance. Wspólnym mianownikiem wszelkich usterek, kolizji, stłuczek czy wypadków samochodowych, które nas spotykają jest to, że zawsze mają miejsce w niewłaściwym czasie. Warto więc być przygotowanym na te niespodziewane sytuacje i wiedzieć w jaki sposób dochodzić odszkodowania OC i AC.

Ubezpieczenie OC samochodu

Ubezpieczenie OC pojazdu, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, powinien posiadać każdy kierowca. Wraz z wykupieniem takiego ubezpieczenia, właściciel pojazdu zwalnia się z odpowiedzialności finansowej względem osób, którym wyrządził szkodę podczas prowadzenia swojego pojazdu.

Należy jednak pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach:

  • Po pierwsze takie ubezpieczenie nie pokrywa szkód, jakie poniesie się samemu.
  • Po drugie natomiast odpowiedzialność finansowa ponoszona przez ubezpieczyciela ograniczona jest na jedno zdarzenie do 5 mln Euro w przypadku szkód na osobę oraz do 1 mln, kiedy sytuacja dotyczy szkód na mieniu. Po przekroczeniu tych kwot, należy dopłacić brakującą część.

Ubezpieczenie OC jest ważne przez dwanaście miesięcy. Trzeba je nabyć najpóźniej w dniu rejestracji, w przypadku kiedy kupuje się nowy pojazd. Jeżeli wybrało się samochód używany, to polisę kupuje się wraz z autem od poprzedniego właściciela. Wówczas należy zwrócić uwagę na to, kiedy kończy się jego ważność, a także poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Oczywiście, można też złożyć rezygnację, jeżeli pragnie się wykupić inną polisę. 

Co grozi za brak OC?

Może się wydawać, że skutecznie unikniemy konieczności wykupienia OC, gdy nie będziemy wyjeżdżali autem z garażu, a tym samym nie będzie niebezpieczeństwa kontroli przez policyjną drogówkę. Niestety, to błędne przekonanie. Policji może rzeczywiście unikniemy, ale niekoniecznie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). To właśnie on sprawdza, czy są jakieś przerwy w ubezpieczeniu pojazdów mechanicznych w Polsce.

Gdy wykryje taką przerwę, nakłada na właściciela karę. W rezultacie ten poniesie nie tylko koszt OC, które będzie musiał i tak wykupić, ale i dodatkowo zapłaci rachunek wystawiony przez UFG. Trzeba podkreślić, że kary nie są niskie. W 2022 roku wynoszą w przypadku samochodów osobowych:

  • przerwa w OC do 3 dni – 1 200 zł;
  • przerwa w OC od 4 do 14 dni – 3 010 zł;
  • przerwa w OC powyżej 14 dni – 6 020 zł.

Czy każdy samochód musi mieć OC?

Niestety, OC jest obowiązkowe. To oznacza, że nie można go uniknąć. Nie ma nawet znaczenia, że nasze auto nie wyjeżdża z garażu czy pokonuje jedynie trasę z podwórka na pole i odwrotnie. Takie samochody również podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Nieużywanego auta nie można czasowo wyrejestrować, a to z kolei generuje konieczność wykupienia polisy komunikacyjnej. Wszystkie zarejestrowane pojazdy muszą mieć bowiem ważne OC. Czasowo można jedynie wyrejestrować pojazdy ciężarowe, autobusy, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i przyczepy o masie całkowitej powyżej 3,5 t. Aby samochód osobowy mógł zostać wyrejestrowany, musi zostać wywieziony za granicę i tam sprzedany lub musi zostać zezłomowany, skradziony albo być pojazdem historycznym.

Ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy uniknąć kary za brak OC, trzeba pilnować ciągłości ubezpieczenia. Zwykle ubezpieczyciele przypominają o kończącej się polisie, jednak kontynuacja ubezpieczenia w dotychczasowej firmie niekoniecznie musi być korzystna. Na co zwracać uwagę, szukając OC dla samochodu?

Trzeba zacząć od tego, że w Polsce zakres tego ubezpieczenia jest z góry określony przez przepisy prawa. Wynika to z faktu, że OC jest obowiązkowe. Bez względu na to, w jakiej firmie ubezpieczeniowej wybierzemy polisę, dostaniemy ochronę w takim samym zakresie. Gdy szukamy oferty OC, należy zatem kierować się przede wszystkim ceną.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nawet wtedy, gdy nie użytkujesz posiadanego samochodu. Brak OC grozi surowymi karami – jeśli nie masz ważnej polisy dłużej niż 14 dni, zapłacisz w 2022 rok aż 5 600 zł (dotyczy samochodu osobowego) i 8 400 – dla samochodu ciężarowego.

Przeczytaj: Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC pojazdu?

Ubezpieczenie AC – auto casco Kraków

Ubezpieczenie AC to skrót od słowa autocasco. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, jakie powinien wykupić kierowca, który pragnie zyskać gwarancję pokrycia szkód poniesionych przez siebie samego. To bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których nie można liczyć na otrzymanie pieniędzy. AC nie obejmuje na przykład kradzieży, do której doszło w wyniku lekkomyślnego zachowania kierowcy, szkód powstałych podczas naprawy pojazdu oraz tych, do jakich doszło w trakcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Napisz do nas a my przedstawimy Ci dokładny zakres naszego ubezpieczenia autocasco w Krakowie.

Ubezpieczenie NNW i Assistance

Ubezpieczenie NNW i Assistance to ubezpieczenia, które chronią przed skutkami nieszczęśliwych wypadków. To pierwsze zapewnia pomoc kierowcy oraz innym osobom, które w trakcie zdarzenia mogły ponieść trwały uszczerbek na zdrowiu. Wykupienie polisy Assistance zapewnia natomiast natychmiastowe wsparcie w razie zdarzenia, które objęte jest ubezpieczeniem.

Taka pomoc polegać może na przykład na

  • odholowaniu samochodu
  • wysłaniu fachowców potrzebnych do naprawy usterki.

Warto zwrócić uwagę na to, że wykupiony pakiet Assistance może obowiązywać zarówno w całym kraju jak i poza jego granicami. Wybierając polisę, należy dobrze przeczytać zasady określone przez ubezpieczyciela. W ten sposób będziemy mieli pewność, że polisa obejmuje wszystkie przewidziane przez nas sytuacje i satysfakcjonuje nas pod względem cenowym.

Jak wykupić ubezpieczenie komunikacyjne w Krakowie?

Aby wykupić polisę lub zmienić jej warunki (np. przez skorzystanie z usług innego ubezpieczyciela) wystarczy zwykle wypełnienie prostego formularza – w wielu przypadkach jest to możliwe także w całości przez internet.

Warto pamiętać również, że ubezpieczenia komunikacyjne najkorzystniej jest kupować w pakiecie. Pakiet tego rodzaju można rozszerzyć na inne obszary wymagające ochrony, wykupując u jednego ubezpieczyciela na przykład ubezpieczenie majątku, ubezpieczenie działalności gospodarczej, czy ubezpieczenie na życie. Łącząc poszczególne produkty ubezpieczeniowe w jeden pakiet, można liczyć na atrakcyjne zniżki.

AC Kraków – najlepsze ubezpieczenia dla kierowców

Osobom zainteresowanym ubezpieczeniem samochodu w Krakowie, a także innymi produktami ubezpieczeniowymi oferujemy fachową pomoc w wyborze najkorzystniejszych finansowo rozwiązań. Jesteśmy dostępni mailowo i telefonicznie, a także stacjonarnie – zapraszamy do naszego biura ubezpieczeń przy ul. Prądnickiej 70.

Oferujemy analizę indywidualnej sytuacji osoby wnioskującej o ubezpieczenie i wybór zestawu rozwiązań możliwie najlepiej dopasowanych do potrzeb.

Naszym klientom udostępniamy także kalkulator ubezpieczenia komunikacyjnego online. Aby poznać wstępny koszt polisy, wystarczy wypełnić krótki formularz – cały proces zajmuje kilka minut. Potrzebne będą podstawowe informacje na temat ubezpieczanego samochodu oraz dane właściciela oraz ewentualnego współwłaściciela.

AC Kraków – najlepsze ubezpieczenia dla kierowców