Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC pojazdu?

ubezpieczenie samochodu

Zgodnie z polskim prawem, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Nie ma od tej zasady wyjątków – muszą nim zostać objęte nawet auta, które nie są na co dzień używane. Brak wykupionej polisy wiąże się z wysokimi karami, już od pierwszego dnia po wygaśnięciu ochrony. Jaki mandat grozi za brak OC w 2023 roku i o czym trzeba pamiętać, aby go uniknąć?

Co grozi za brak ubezpieczenia oc przy wypadku samochodowym? – informacje

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni sprawcę wypadku drogowego przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzonych pozostałym uczestnikom zdarzenia i wypadku samochodowym. Zwykle są to bardzo duże sumy (sięgające kilkuset tysięcy, a nierzadko przekraczających nawet milion złotych). To między innymi koszty rehabilitacji i powrotu do zdrowia, a także koszty odszkodowań. OC pokrywa również szkody materialne, związane na przykład ze zniszczeniem budynków, infrastruktury, czy innych pojazdów.

Trzeba pamiętać, że w Polsce polisa OC nie jest przypisana do osoby, a do pojazdu. W praktyce oznacza to tyle, że z odpowiedzialności finansowej jest zwolniona każda osoba, która kieruje pojazdem – nie tylko jego właściciel.

Przeczytaj także: W jaki sposób dokonać wyceny i naprawić samochód z polisy OC?

Kary za brak ubezpieczenia OC – 2023

To, ile zapłacimy za brak ważnej polisy, zależy od czasu, w którym samochód pozostaje bez ochrony, a także od rodzaju pojazdu. Jak nietrudno się domyślić, im dłużej auto nie jest ubezpieczone, tym więcej trzeba zapłacić.

Ryzyko nieposiadania ubezpieczenia OC jest minimalizowane przez ustanowiony przez prawo mechanizm automatycznego odnawiania ubezpieczenia. Nie zawsze jednak działa, szczególnie, gdy uniknięcie kosztów ubezpieczenia jest z naszej strony działaniem celowym. Skutki takiego stanu rzeczy są wielowymiarowe.

Najdotkliwszą sytuacją jest spowodowanie szkody wtedy, mimo że odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, to przysługuje mu prawo do dochodzenia zwrotu odszkodowania od sprawcy. Innymi słowy, szkoda rozliczona będzie między poszkodowanym i Funduszem, ale finalnie będziemy i tak musieli zwrócić wszystkie koszty odszkodowania. Przy dużych szkodach możemy mówić nawet o kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Drugą sytuacją jest otrzymanie pisma od UFG z wnioskiem o okazanie dokumentów potwierdzających posiadanie OC. Fundusz posiada bazę danych ze wszystkimi polisami wiec w prosty sposób może wykryć wszelkie nieprawidłowości, łącznie z kilkudniową przerwą w ubezpieczeniu OC.

Kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi w 2023 roku:

  • 1 200 zł – jeśli auto jest nieubezpieczone od 1 do 3 dni,
  • 3 010 zł – brak polisy od 4 do 14 dni,
  • 6 020 zł – brak ubezpieczenia powyżej 14 dni.

Niewykupienie polisy na czas jest jeszcze bardziej kosztowne dla właścicieli samochodów ciężarowych. Kary za brak OC w 2022 roku wynoszą dla nich:

  • 1 810 zł – brak ochrony od 1 do 3 dni,
  • 4 520 zł – od 4 do 14 dni,
  • 9 030 zł – powyżej 14 dni.

Właściciele motocykli i innych mniejszych pojazdów (w tym quadów i motorowerów) zapłacą za brak OC odpowiednio:

  • 200 zł – od 1 do 3 dni,
  • 500 zł – od 4 do 14 dni,
  • 1 000 zł – powyżej 14 dni.

Kary za brak OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Gdy wykryje przerwę w ubezpieczeniu, nałoży karę w wysokości odpowiadającej okresowi bez ubezpieczenia. Mandat nakładany jest na każdy pojazd osobno, dlatego właściciele kilku (np. samochodu osobowego i motocykla) mogą zapłacić karę dla każdego z nich (gdy na oba nie wykupiono polisy).

Sprawdź: Jak sprawdzić, czy sprawca kolizji ma wykupione OC?

Jak uniknąć sytuacji, w której nasz pojazd pozostaje bez ważnego OC?

Co do zasady, kary nie unikniemy, ponieważ postępowanie egzekucyjne jest niestety nieubłagane. Nie ma możliwości jakiekolwiek negocjacji wysokości kary. W naprawdę incydentalnych przypadkach, wywołanych dramatyczną sytuacją materialną i majątkową UFG może umorzyć karę w części lub całkowicie.

Jeżeli mimo wszystko naszym zdaniem, kara była niezasadna możemy zgłosić taki zarzut do Zarządu UFG za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie (Urzędu Skarbowego). Na postanowienie Zarządu UFG przysługuje z kolei zażalenie do Rady UFG. Tutaj kończą się już wszystkie środki odwoławcze i ewentualne postanowienie jest ostateczne.

Możemy za to zaproponować działania profilaktyczne, które pozwolą Ci uniknąć ryzyka nieubezpieczenia pojazdu. UFG dysponuje aktualną bazą umów OC, możesz, więc online w każdej chwili sprawdzić czy posiadasz aktualne ubezpieczenie.

Jak uniknąć sytuacji, w której nasz pojazd pozostaje bez ważnego OC? Wiele towarzystw oferuje automatyczne odnowienie polisy – chroni to zapominalskich przed konsekwencjami luki w ubezpieczeniu. Warto pamiętać, że każda przerwa w ochronie to nie tylko wysoka grzywna od UFG, ale także ryzyko konieczności pokrycia kosztów związanych z wypadkiem – te przekraczają zwykle możliwości finansowe przeciętnego właściciela samochodu.

OC najkorzystniej wykupić w pakiecie

Ubezpieczenie OC warto uzupełnić polisami nieobowiązkowymi, jednak w praktyce koniecznymi, by nie narażać się na wysokie koszty. Wszystkim kierowcom zaleca się dokupienie polisy AC (autocasco), przydatne może okazać się także ubezpieczenie assistance.

Kupując pakiet ubezpieczeń w jednym towarzystwie, można liczyć na istotne zniżki i udogodnienia. Ubezpieczenie OC w Krakowie oraz wszystkie pozostałe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych można wykupić za pośrednictwem biura Prominent. Pomożemy wybrać najkorzystniejszy pakiet produktów ubezpieczeniowych oraz podpowiemy, jak zabezpieczyć się przed wystąpieniem przerwy w ochronie pojazdu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę