Czy warto kupić ubezpieczenie opon samochodowych?

ubezpieczenie opon samochodowych

Ubezpieczenie opon samochodowych to usługa, którą można dodatkowo dokupić do polisy AC lub OC. Co ciekawe, jest ona stosunkowo tania- kosztuje standardowo zaledwie kilka złotych. To bardzo niewielki wydatek, szczególnie wówczas, jeśli porównasz go ze średnim kosztem samodzielnego zorganizowania pomocy drogowej. Zanim się jednak na nie zdecydujesz, sprawdź jak ubezpieczenie opon działa, kto odpowiada za pokrycie kosztów naprawy w konkretnych sytuacjach i zapoznaj się z pozostałymi istotnymi szczegółami.


Nagła awaria silnika, problemy z oponami lub wymiana koła i rozładowany akumulator to trzy z najczęstszych awarii, zmuszających kierowców do wezwania pomocy drogowej. Przy wszelkiego rodzaju kłopotach z ogumieniem pomocne może okazać się dodatkowo wykupione ubezpieczenie opon.

Co to jest ubezpieczenie opon samochodowych?

Ubezpieczenie opon jest usługą dodatkową, która w żadnym razie nie jest zawarta w ramach zakupienie podstawowego ubezpieczenia assistance. Oczywiście, assistance zawiera ochronę kierowcy w trakcie podróży i zapewnia mu szybką pomoc, kiedy pojazd zostanie unieruchomiony, jednak w praktyce otrzymuje on wówczas zupełnie inne świadczenie. Jak działa ubezpieczenie opon? Jeśli je wykupisz, wówczas to ubezpieczyciel musi zorganizować wszelką pomoc oraz zapłacić za koszt naprawienia uszkodzonego ogumienia.

Ubezpieczenie opon pozwala na zwrot kosztów związanych z naprawą usterki w całości lub w określonej części. Stanowi ono także bezpieczne rozwiązanie dla osób, które nie umieją samodzielnie wymienić tej części lub potrzebują pomocy z odholowaniem auta do warsztatu. Dokładny zakres usług świadczonych w związku z ubezpieczeniem opon zależy od konkretnego przedsiębiorstwa, dlatego przed podpisaniem umowy warto zorientować się w szczegółach.

W przypadku ubezpieczenia obejmującego polisę assistance gwarantowana jest jedynie zapłata za wymianę koła na zapasowe, będące elementem wyposażenia auta. Jeśli go nie posiadasz lub jest ono uszkodzone, towarzystwo pokryje jedynie koszt odholowania Twojego auta do najbliżej znajdującego się serwisu samochodowego.

Na jaką pomoc można liczyć w ramach ubezpieczenia opon?

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia zorganizowanie oraz zapłacenie za wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawienie uszkodzenia opon pojazdu. Jeśli ani jedno, ani drugie nie jest możliwe – wówczas opłacony zostaje proces odholowania samochodu do serwisu samochodowego oraz pokrycie kosztów naprawy. Jako właściciel tak ubezpieczonego pojazdu, możesz także otrzymać informację o adresie najbliższych serwisów wulkanizacji czy sklepów z oponami. Warto jednak wiedzieć, iż z usług tego rodzaju nie można korzystać bez żadnych ograniczeń, nawet w ramach wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na ogumienie.

Podstawowe usługi wchodzące w zakres ubezpieczenia opon:

  • pomoc na miejscu zdarzenia – wymiana opony,
  • odholowanie samochodu do warsztatu,
  • pokrycie kosztów wulkanizacji w całości lub w określonej części,
  • udostępnienie danych kontaktowych do sprawdzonych serwisów.

Pamiętaj zatem o tym, aby wnikliwie przeczytać wszelkie zapisy w umowie, które będą dotyczyły maksymalnej kwoty przeznaczonej na wszelkie zdarzenia, czyli tak zwanej sumy ubezpieczenia. Sprawdź, jak wyglądają limity dotyczące poszczególnych usług (do jakiej kwoty towarzystwo pokryje holowanie pojazdu, czy naprawę w przypadku uszkodzenia opony).

Zdarza się również, że ubezpieczenie opon nie dotyczy wyjazdów zagranicznych. Jeśli usterka miała miejsce poza Polską, skorzystanie z wykupionej umowy często okazuje się zupełnie niemożliwe. Z tego powodu przed wybraniem danego towarzystwa ubezpieczeniowego warto zapoznać się z obszarem, na którym świadczy ono swoje usługi. Informacje dotyczące terenów obejmowanych przez ubezpieczenie opon zazwyczaj można znaleźć na stronie internetowej konkretnej firmy.

Upewnij się także, w jakich okolicznościach możesz skorzystać z wezwania pomocy – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają zorganizowanie jej jedynie w przypadku wypadku lub wjechania oponą w dziurę w nawierzchni.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon samochodowych?

Ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia opony , zazwyczaj nie kosztuje wiele. Zazwyczaj jego koszt nie jest wyższy, niż 20-30 złotych. Cena nie musi być jednak równa okresowi ochrony, zatem zwróć uwagę na wszystkie detale- może być tak, iż przy opłaceniu niewiele wyższej stawki, zyskasz o wiele szerszy zakres usług, niż w przypadku zakupu pozornie niewiele tańszego ubezpieczenia.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę