Czy pojemność i moc silnika mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

odzyskane pieniądze z ubezpieczenia

Planujesz zakup lub wymianę małego samochodu dostawczego? Przy wyborze nowego pojazdu warto zwrócić uwagę na pojemność i moc silnika. Mogą mieć one ogromny wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie pojazdu.

Pojemność silnika a cena ubezpieczenia OC

Tutaj zasada jest prosta — im większa pojemność silnika, tym wyższa stawka za OC. Nie istnieje towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ta zależność nie występuje. Według danych z ostatniego kwartału 2021 r. mediana cen ubezpieczenia dla pojazdów o pojemności 1,1-1,5 l wynosiła około 690 zł. Dla porównania właściciele pojazdów o pojemności silnika większej niż 3 l za ubezpieczenie musieli zapłacić nieco ponad 1300 zł.

Zakup samochodu o dużej pojemności będzie szczególnie nieopłacalny w przypadku młodych kierowców. Stawki za OC dla tej grupy mogą wynosić nawet 2-3 razy więcej niż dla pozostałych właścicieli pojazdów. Należy jednak pamiętać, że zależność ceny OC od pojemności silnika będzie występować niezależnie od wieku kierowcy. W przypadku młodych osób stawka za ubezpieczenie po prostu będzie wyższa.

Moc silnika a cena ubezpieczenia

Nieco inaczej ta zależność wygląda w przypadku mocy silnika. Wielu ubezpieczycieli bierze ten czynnik pod uwagę, jednak nie ma on aż tak wielkiego znaczenia, jak pojemność. Jeśli zrobisz dobre rozeznanie na rynku, możesz nawet znaleźć oferty, w których większa moc pojazdu nie będzie oznaczała wyższej ceny za OC.

Co to oznacza w praktyce? Może wydawać się, że zakup pojazdu o mniejszej pojemności, a większej mocy silnika to świetne rozwiązanie – szczególnie, jeśli nie ma to znacznego wpływu na osiągi samochodu. Warto mieć jednak na uwadze, że pojemność i moc nie są jedynymi kryteriami, które będą brane pod uwagę przy ustalaniu stawki za OC.

Oczywiście są to czynniki, które wpłyną na ostateczną cenę ubezpieczenia. Ale pojemność i moc to nie jedyne istotne czynniki. Znaczenie będzie mieć też m.in. marka i model pojazdu, rok produkcji i miejsce postoju – czyli to, czy samochód będzie stał przy ulicy, czy będzie parkowany w garażu. Niektóre towarzystwa przy ustalaniu stawki pod uwagę biorą nawet kolor samochodu.

Do tego dochodzą takie kryteria jak m.in. wiek kierowcy, posiadane zniżki czy sposób użytkowania pojazdu. Jeśli wykorzystujesz samochód do celów zarobkowych, za OC zapłacisz więcej. Z tego względu zawsze powinieneś bardzo szczegółowo sprawdzić zakres polisy.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę