Czy po stłuczce auta można stracić zniżki OC?

Czy po stłuczce auta można stracić zniżkę OC

Właściciele pojazdów mechanicznych w Polsce obowiązkowo muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe doceniają jednak klientów, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą i oferują im niższe ceny. Kiedy możesz liczyć na taką ulgę? Co dzieje się w sytuacji, gdy bierzesz udział w kolizji albo ją spowodujesz? Czy tracisz wtedy zniżki? Czy istnieje sposób, żeby się ustrzec przed zwyżką OC?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej — potocznie zwane OC lub ubezpieczeniem samochodu — jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego i obowiązkową polisą konieczną dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych — oprócz samochodów również m.in.: motocykli, ciężarówek, autobusów, quadów czy motorowerów. Chroni ono odpowiedzialność cywilną kierującego, co jest dokładnie opisane w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta reguluje większość kwestii związanych z ubezpieczeniem OC, jak zakres ubezpieczenia, sumę gwarancyjną czy wyłączenia odpowiedzialności, które są stałym elementem bez względu na to, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy. Od czego zależy więc cena OC?

Na różnice w cenach polisy OC wpływają:

  • parametry samochodu, jak np.: jego marka, model, pojemność silnika,
  • miejsce zamieszkania, wiek kierowcy, a w niektórych przypadkach nawet jego stan cywilny,
  • czas posiadania prawa jazdy,
  • zniżki za bezszkodową jazdę.

Przeczytaj także: Czy pojemność i moc silnika mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Na wysokość składki największy wpływ ma ostatni element, czyli długość bezpiecznej jazdy. Jeśli przez kilka lat nie spowodujesz kolizji, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Z polisy OC zrekompensowane zostaną szkody osobowe poszkodowanych drugiego pojazdu oraz pasażerów znajdujących się w naszym samochodzie, ale nie sprawcy kolizji. Warto dlatego rozważyć dokupienie dodatkowo ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NWW), które wypłacane jest w sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażerów pojazdu wskazanego w umowie ubezpieczeniowej.

W jaki sposób naliczane są zniżki?

Nie ma odgórnej zasady przyznawania zniżek. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie ustalają zasady sposobu ich naliczania. W teorii każdy właściciel samochodu otrzymuje zniżkę ubezpieczeniową za 12 miesięcy bezszkodowej jazdy i jest to najczęściej 10% upustu. W zależności od firmy kierowcy mogą liczyć na maksymalny rabat w wysokości 60%, a nawet 70%. Ważnym czynnikiem jest również wiek kierowcy. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyznają zniżki osobom, które osiągnęły określony limit wiekowy — w zależności od firmy może to być 25. a nawet 28. rok życia. Spowodowane jest to wysokim ryzykiem ubezpieczeniowym. Jak pokazują raporty policyjne, statystycznie to młode osoby powodują najwięcej kolizji drogowych, dlatego narzuca się im wysokie składki, a zniżki nalicza dopiero po osiągnięciu określonego wieku. Należy pamiętać też o tym, że brak zniżek nie jest przeszkodą, aby firma ubezpieczeniowa zastosowała zwyżkę na kolejny okres przy spowodowaniu kolizji. Częstym wyjściem w przypadku młodego kierowcy, by obniżyć narzuconą wysoką wartość składki, jest skorzystanie ze współwłasności. Wówczas przy wyliczeniach składki, brane są pod uwagę zniżki wszystkich właścicieli.

Wpływ kolizji na utratę zniżek ubezpieczeniowych

Zniżki ubezpieczeniowe tracimy za szkody, które są zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed zgłoszeniem szkód do ubezpieczyciela, czasami warto samemu uregulować powstałe zniszczenia. Utrata zniżek może nas kosztować więcej niż wypłata zadośćuczynienia we własnym zakresie. Jeśli jednak do towarzystwa zgłoszona zostanie jedna szkoda w ciągu 12 miesięcy, z reguły tracimy 10% zniżek. W przypadku zgłoszenia większej ilości kolizji, stłuczek czy wypadków w krótkim czasie, powinniśmy się liczyć z większymi „karami”. Niektóre towarzystwa stosują indywidualne podejście do klienta, wówczas każdy klient jest dokładnie analizowany, zanim utraci zniżkę. Podkreślić należy również, że nie tracimy zniżek, jeśli kolizja nie jest spowodowana z naszej winy.

Warto też pamiętać, że w przypadku współwłaścicieli przy ewentualnej kolizji spowodowanej przez jednego z właścicieli samochodu, zniżki traci każdy współwłaściciel. Dlatego często współwłasność powstaje między osobami bliskimi — najczęściej między dzieckiem a rodzicem. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy jesteśmy właścicielami kilku samochodów — spowodowanie jednej kolizji powoduje utratę zniżek także na pozostałe pojazdy.

Jeśli zależy nam na zachowaniu zniżek, powinniśmy również pamiętać o ciągłości ubezpieczenia. W przypadku sprzedaży samochodu lub przerwy w jego posiadaniu zniżki OC przepadają po kilku latach braku polisy. Sposobem na zachowanie swoich zniżek jest w tym przypadku również „dopisanie” się jako właściciel do innego pojazdu.

Jak możemy się ustrzec przed zwyżką za szkodę OC?

Nawet jeśli jesteś sprawcą kolizji, istnieje sposób, aby ochronić swoje zniżki. Obecnie na rynku niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozszerzenie swojego pakietu OC o dodatkową płatną ochronę zniżek. Jest to szczególnie interesujące dla osób, które osiągnęły maksymalny limit zniżek 60% lub 70% bądź mają zarejestrowany na siebie więcej niż jeden samochód (o ile w ochronie zniżek jest również ochrona całej floty samochodów). W tym przypadku w razie spowodowania jednorazowej szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie jej pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki na kolejny rok rozliczeniowy.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę