Ubezpieczenie samochodu dla współwłaściciela – co warto wiedzieć?

ubezpieczenie samochodu

Każdy pojazd zarejestrowany w Polsce może mieć więcej niż jednego właściciela. Współdzielenie samochodu wiąże się z koniecznością ponoszenia odpowiedzialności finansowej w ramach m.in. zakupu ubezpieczenia lub płatności podatku, ale w niektórych sytuacjach – kierowcy mogą liczyć na ciekawe korzyści związane ze współdzieleniem auta. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu przez współwłaściciela i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Na czym polega wspólne ubezpieczenie samochodu z innym kierowcą?

Zakup nowego samochodu lub auta używanego wiąże się z koniecznością ustanowienia właściciela pojazdu, który zostanie zgłoszony w wydziale komunikacji. W przypadku gdy do korzystania z auta prawa zyskało więcej osób niż jedna (poprzez przekazanie darowizny lub zakup udziałów) pojazd może mieć więcej niż jednego właściciela. Ustanowienie współwłasności jest możliwe po dopełnieniu kilku formalności – przy rejestracji lub zmianie danych osobowych aktualnych właścicieli wystarczy wskazać dane wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Rejestracji może dokonać jedna osoba, która uzyska pełnomocnictwa wszystkich właścicieli i poda ich dane podczas wizyty w wydziale komunikacji najbliższym miejscu zameldowania.

Czy współwłaściciel może ubezpieczyć samochód?

Według obowiązujących przepisów zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkiem wszystkich właścicieli pojazdu, dlatego każdy współwłaściciel może samodzielnie zadbać o wykup lub przedłużenie trwałości polisy samochodu. W wybranych sytuacjach obecni współwłaściciele mogą rozłożyć kwotę zakupu OC na wszystkich, co pozwoli zmniejszyć wydatek. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC przypada na jeden samochód, więc w przypadku braku polisy do odpowiedzialności zostaną pociągnięci wszyscy współwłaściciele. Współwłasność pojazdu ma swoje dobre i złe strony, szczególnie jeśli chodzi o zniżki OC. Jak większa liczba współwłaścicieli wpływa na cenę ubezpieczenia?

Współwłaściciel samochodu a zniżki OC

W wybranych sytuacjach wspólne ubezpieczenie samochodu pozwala obniżyć cenę zakupu ubezpieczenia poprzez uwzględnienie korzystnej zniżki OC. Na niższe koszty mogą liczyć w szczególności kierowcy bez dużego doświadczenia za kierownicą pojazdu, które przekłada się na bezszkodową historię jazdy. W przypadku gdy młody kierowca zostanie współwłaścicielem samochodu kierowcy z wieloletnim stażem, który nigdy nie spowodował wypadku lub kolizji – cena polisy może ulec korzystnej zmianie. Współwłasność pojazdu w takiej sytuacji jest mniej opłacalna dla doświadczonego kierowcy, ale dzięki współdzieleniu samochodu może on wspomóc finansowo młodszego kierującego. Dodatkowo poprzez ustanowienie współwłasności dwóch kierowców ma możliwość budowy bezszkodowej historii jazdy i wypracowania zniżek.

Istnieją również pewne wady współwłasności pojazdu, o których warto powiedzieć. Jeśli jeden ze współwłaścicieli samochodu spowoduje wypadek lub kolizję drogową, następstwem zdarzenia będzie utrata zniżek przez wszystkich właścicieli – niezależnie od tego, kto był głównym sprawcą.

Współwłaściciel samochodu bez prawa jazdy

Współwłaścicielem pojazdu może zostać osoba bez prawa jazdy, która nie ukończyła 18 roku życia. Istnieją trzy możliwości pozwalające na współdzielenie samochodu bez otrzymanych uprawnień. Według pierwszej opcji osoba bez prawa jazdy może zostać właścicielem głównym pojazdu, natomiast według drugiej zwykłym współwłaścicielem. W przypadku trzeciej możliwości osoba bez uprawnień w celu ubezpieczenia samochodu musi wykazać przynajmniej jednego kierowcę głównego oraz kierowców dodatkowych, którzy tymczasowo będą korzystać z samochodu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę