Czy sprawca wypadku dostanie odszkodowanie z ubezpieczenia OC i NNW?

odszkodowanie oc

Każdy właściciel pojazdu na terenie Polski powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC, które chroni go przed odpowiedzialnością cywilną – ale nie zawsze gwarantuje uzyskanie odszkodowania. Sprawca kolizji lub wypadku drogowego bez dodatkowej polisy nie powinien liczyć na wypłatę żadnych świadczeń. W jakich sytuacjach możesz otrzymać pieniądze po wypadku lub kolizji z Twojej winy?

Ubezpieczenie OC i NNW – co obejmują?

Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa, do której zakupu zobligowani są wszyscy właściciele pojazdów na terenie Polski. Dzięki niej w wyniku spowodowania kolizji drogowej lub wypadku sprawca nie jest zobowiązany do finansowania powstałych szkód, natomiast poszkodowany – otrzymuje wsparcie pieniężne pokrywające koszty naprawy lub leczenia (jeśli sytuacja tego wymaga) z funduszu ubezpieczyciela. Zakres ochrony OC obejmuje także wszystkie sytuacje przyczyniające się do powstania szkody w czasie wysiadania i wsiadania do auta oraz podczas postoju i zatrzymania.

Ubezpieczenie NNW to natomiast polisa dobrowolna, która rozszerza zakres ochrony kierowcy lub pasażerów. Ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków oferuje świadczenia pieniężne w wyniku doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu np. w trakcie wypadku samochodowego (i nie tylko), a nawet śmierci – wówczas wsparcie finansowe otrzymuje rodzina ubezpieczonego.

Kiedy można otrzymać odszkodowanie z OC?

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC możesz otrzymać, jeśli będziesz uczestnikiem kolizji, wypadku lub potrącenia nie z Twojej winy. W przypadku braku nieporozumień co do tego, kto spowodował zdarzenie, wystarczy, że uzupełnisz na miejscu oświadczenie potwierdzające wystąpienie szkody. Jeśli nie możesz dogadać się ze sprawcą, warto wezwać na miejsce zdarzenie policję, która ustali szczegóły i oceni skutki. Następnie w celu otrzymania odszkodowania zgłoś szkodę w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym i poczekaj na decyzję. Wypłata pieniędzy występuje zazwyczaj w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia ubezpieczyciela.

Kiedy przysługuje odszkodowanie NNW?

Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia NNW jest możliwa tylko przy spełnieniu jednego z warunków wskazanych w umowie, które zazwyczaj przedstawione są w formie tabeli. Jeśli zależy Ci, aby polisa zakresem ochrony obejmowała sytuacje występujące na drodze, związane m.in. z wypadkiem i kolizją drogową, zwróć na to uwagę przed podpisaniem dokumentów. Odszkodowanie w ramach NNW przysługuje w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku zdarzenia drogowego oraz innych sytuacji na drodze określonych poprzez zapis w umowie.

Czy sprawca wypadku może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia OC?

Kierowca posiadający ubezpieczenie OC, który jest sprawcą wypadku, kolizji drogowej lub potrącenia nie może otrzymać odszkodowania OC. Pieniądze z jego polisy zostaną przekazane na pokrycie kosztów naprawy samochodu poszkodowanego lub opłat związanych z jego leczeniem.

Kiedy sprawca wypadku może otrzymać odszkodowanie?

Poza ubezpieczeniem OC oraz NNW istnieje jeszcze jedna szansa na otrzymanie pomocy finansowej, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej z Twojej winy. W tym celu warto zainwestować w tzw. Autocasco, czyli dobrowolną polisę AC. Dzięki ubezpieczeniu AC, nawet gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy samochodu przez ubezpieczyciela. Polisa nie obejmuje jednak wsparcia finansowego w zakresie kosztów leczenia lub rekonwalescencji w wyniku doznania uszczerbku na zdrowiu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę