Na czym polega rekalkulacja składki ubezpieczenia OC?

rekalkulacja składki ubezpieczenia-oc

Zakup ubezpieczenia OC to każdego roku spory wydatek dla kierowców posiadających własny pojazd. W niektórych przypadkach właściciele samochodów muszą liczyć się z dopłatą do polisy w czasie trwania umowy ubezpieczeniowej, natomiast inni mogą otrzymać zwrot pieniędzy. Czym jest rekalkulacja składki OC i kiedy ma miejsce przeliczenie kosztów podstawowego ubezpieczenia?

Czym jest rekalkulacja OC?

Rekalkulacja ubezpieczenia OC to proces wynikający w czasie trwania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, którego celem jest ponowne przeliczenie kosztów obowiązkowej polisy. Jego następstwem jest dopłata do ubezpieczenia lub zwrot środków finansowych w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi umowy. Rekalkulacja składki OC uwzględnia różne czynniki, które mogły zmienić się w czasie trwania porozumienia, co bezpośrednio wpłynęło na zmianę ogólnego kosztu polisy.

Kiedy występuje rekalkulacja składki ubezpieczenia OC?

Przeliczenie kosztów ubezpieczenia OC nie zachodzi często i zazwyczaj ma miejsce tylko w kilku określonych sytuacjach. Pierwszym powodem do przeprowadzenia rekalkulacji OC jest sprzedaż samochodu, który zyskuje nowego właściciela. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy przeliczaniu kosztów polisy biorą pod uwagę czynniki, takie jak: wiek i płeć kierowcy oraz doświadczenie za kierownicą i historię wypadków. Jeśli nowy właściciel pojazdu z ważną polisą OC niedawno otrzymał swoje uprawnienia, może liczyć się z prośbą o dopłatę do polisy OC.

Rekalkulacja OC może mieć również miejsce w dwóch innych sytuacjach:

  • jeśli właściciel pojazdu przy zawieraniu umowy podał fałszywe dane,
  • gdy w umowie zostały zapisane niepoprawne dane.

W takich przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej kontaktuje się z właścicielem polisy w celu ponownego przeliczenia kosztów ubezpieczenia OC.

 

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Od czego zależy dopłata i zwrot do składki OC?

Dopłata do ubezpieczenia w ramach rekalkulacji OC zazwyczaj odbywa się tylko w sytuacji przekazania polisy nowemu właścicielowi, który nie dysponuje zniżkami otrzymanymi za bezszkodową jazdę. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy przy zakupie samochodu od starszych kierujących powinni uwzględnić ten rodzaj wydatku. W takiej sytuacji przeliczenie kosztów zaczyna się od sprawdzenia okresu pozostałego do zakończenia umowy. Jeśli jest on krótki – dopłata nie będzie wysoka, natomiast gdy umowa dopiero zaczęła obowiązywać, należy liczyć się z koniecznością poniesienia stosunkowo dużego wydatku.

Zwrot przy rekalkulacji OC najczęściej ma miejsce w sytuacji odwrotnej do przypadku opisanego wyżej. Jeśli kierowca z długim stażem za kierownicą zdecyduje się odkupić pojazd o młodocianego uczestnika ruchu drogowego, może upomnieć się o zwrot wynikający z posiadania zniżek. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci różnicę kosztów, gdy nowy właściciel zdecyduje się kontynuować umowę poprzednika.

Co zrobić, gdy rekalkulacja jest niekorzystna?

Kierowcy zdecydowanie częściej spotykają się z przeliczeniem kosztów ubezpieczenia OC na ich niekorzyść, co wiąże się z brakiem inicjatywy ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku możliwości do wydania zwrotu. Natomiast jeśli agent ubezpieczeń zwróci się do Ciebie z prośbą o dopłatę do polisy OC, masz dwie możliwości:

  • wypowiedz umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i wykup polisę OC u innego dostawcy;
  • ureguluj różnicę kosztów i korzystaj z umowy nawiązanej przez poprzedniego właściciela pojazdu.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić ceny ubezpieczenia OC u innych towarzystw ubezpieczeniowych lub skontaktować się z agentem ubezpieczeń. W naszym biurze możesz liczyć na wsparcie i pomoc w wyborze najkorzystniejszej opcji. Oferujemy także ubezpieczenia komunikacyjne w pakietach (OC, AC, Assistance, NNW), które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i być przygotowanym na wszelkie niespodzianki losu.