Jak sprawdzić, czy sprawca kolizji ma wykupione OC?

ubezpieczenie oc sprawcy

Ubezpieczenie OC samochodu to obowiązek każdego kierowcy, jednak zdarzają się sytuacje, w których nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów. W przypadku wypadku lub kolizji warto wiedzieć, jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC kierowcy, aby nie stać się ofiarą oszustwa ze strony sprawcy. Jak szybko znaleźć informacje o wykupionym ubezpieczeniu OC?

Gdzie są przechowywane dane o ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC chroni od odpowiedzialności cywilnej w trakcie spowodowania kolizji lub wypadku na drodze. Jeśli dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego pojazd zostanie uszkodzony, poszkodowany kierowca otrzyma należne wsparcie finansowego wypłacone z funduszu OC sprawcy kolizji lub wypadku. Ubezpieczenie OC zazwyczaj obejmuje roczną ochronę, a kierowcy są zobowiązani co roku przedłużać jego ważność. Przy wykupieniu polisy dane na temat ważności OC w ciągu 14 dni muszą zostać przekazane do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), a za ich dostarczenie w terminie odpowiada wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC samochodu?

Jednym ze sposobów, który pozwala sprawdzić, czy sprawca kolizji ma wykupione OC samochodu, jest wypełnienie formularza na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl). Po wejściu na stronę należy wybrać z głównego menu zakładkę Baza OC i AC, a następnie przejść do sekcji Sprawdzenie Ubezpieczenia OC – Identyfikacja umowy OC na dzień. Do uzyskania informacji o ważności polisy OC będą potrzebne następujące dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu lub numer identyfikacyjny pojazdu (VIN),
  • dokładną datę weryfikacji aktualnego stanu ważności pojazdu (w przypadku kolizji lub wypadku będzie to dzień, w którym doszło do zdarzenia),
  • kraj (w przypadku zdarzenia).

Po zaznaczeniu kodu zabezpieczającego stronę tzw. CAPTCHA pojawi się raport udzielający odpowiedzi na pytanie, czy sprawca kolizji w danym dniu miał wykupione OC. Raport można również pobrać ze strony w wersji dokumentu PDF.

Sprawdź: W jaki sposób dokonać wyceny i naprawić samochód z polisy OC?

Drugi ze sposobów umożliwia sprawdzenie ważności ubezpieczenia z poziomu smartfona za pośrednictwem aplikacji mobilnej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – Na wypadek. Aplikację na swoim telefonie mogą zainstalować użytkownicy systemu operacyjnego Android oraz iOS. W celu sprawdzeniu ważności ubezpieczenia po uruchomieniu aplikacji należy przejść do sekcji Sprawdź polisę OC pojazdu i wpisać dane (takie same jak przy weryfikacji ważności polisy na stronie internetowe UFG).

 

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

W jakiej sytuacji warto sprawdzić ubezpieczenie OC?

Sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC przydaje się w trakcie uczestnictwa w kolizji lub wypadku drogowym, ale to nie wszystkie z możliwości wykorzystania formularza na stronie lub w aplikacji. Takie rozwiązanie warto zastosować przy zakupie używanego samochodu – zgodnie z prawem nabywca przejmuje od sprzedawcy pojazd, komplet kluczyków, dowód rejestracyjny i ważną polisę OC danego samochodu.

Przeczytaj także: Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny OC i AC

Sprawdzenie ubezpieczenia OC w trakcie zakupu chroni przyszłego właściciela samochodu przed nieuczciwymi handlarzami i otrzymaniem kar finansowych wynikających z braku polisy OC mimo zapewnień poprzedniego właściciela.

Kary za brak ubezpieczenia OC samochodu

Kierowcy są zobowiązani zachować ciągłość ubezpieczenia OC samochodu – w przeciwnym wypadku nawet jeden dzień spóźnienia z odnową polisy może zakończyć się otrzymaniem kary finansowej w wysokości 1200 złotych. Jeszcze większa grzywna zostanie nałożona na właścicieli pojazdów, którzy nie ustosunkują się do przepisów w ciągu 14 dni od utraty ważności ubezpieczenia. W ich przypadku grzywna pieniężna może sięgać nawet 6 000 złotych.

Więcej przeczytasz w naszym kolejnym artykule: Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC pojazdu?