Spis treści
Wybierasz się na wakacje za granicę i nie wiesz, jak zabezpieczyć się przed nagłymi chorobami lub wypadkami? Masz do wyboru różne rozwiązania, które sprawią, że Twoja podróż będzie bezpieczniejsza. EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne? – to pytanie zadaje sobie wielu podróżujących. Co wybrać, aby Twoje wakacje były czasem odpoczynku, a nie zmartwień?
Czym jest i co obejmuje karta EKUZ?
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której skorzystasz z podstawowego systemu opieki zdrowotnej na terenie państw Unii Europejskiej, a także w Liechtensteinie, Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Zgodnie z aktualnymi przepisami karta EKUZ będzie również obowiązywać na terenie Wielkiej Brytani.
Karta EKUZ może zostać wydana osobom, którym przysługuje ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
Ważne! Jeżeli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, nie skorzystasz ze świadczeń zdrowotnych w ramach EKUZ w Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie oraz Danii.
Ile kosztuje karta EKUZ?
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie.
Gdzie wyrobić kartę EKUZ?
Karta EKUZ wydawana jest na wniosek w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ. Wniosek można złożyć w następujący sposób:
- osobiście w oddziale,
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
- za pomocą platformy ePUAP (profil zaufany),
- pocztą tradycyjną,
- pocztą elektroniczną (tylko dla pracowniczych wniosków o EKUZ).
Karta EKUZ jest wydawana dla każdej osoby indywidualnie. Pamiętaj, aby przy składaniu wniosku mieć ze sobą dowód tożsamości. Osoby, które ukończyły 18 lat, dalej się uczą i mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, powinny przedstawić dowód na tę okoliczność w postaci legitymacji szkolnej lub studenckiej.
Każdy z rodziców może złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ dla dziecka.
Kartę EKUZ otrzymasz od ręki, gdy wniosek złożysz osobiście w oddziale NFZ. W innym przypadku procedura trwa do 5 dni roboczych (w okresie wakacyjnym termin ten może ulec wydłużeniu).
Karta EKUZ może zostać dostarczona pocztą – wystarczy, że zaznaczysz taką opcję we wniosku. Kartę EKUZ odbierzesz również przez przedstawiciela (potrzebne będzie upoważnienie).
Czy EKUZ pokrywa koszty leczenia?
Karta EKUZ daje jej posiadaczowi prawo do leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego państwa.
Należy pamiętać, że zakres opieki zdrowotnej różni się w zależności od kraju. Może się zdarzyć, że określone świadczenie medyczne, które jest bezpłatne w Polsce, w innym państwie nie będzie refundowane. W takim wypadku będziesz musiał za nie zapłacić z własnej kieszeni!
Świadczenia, które mieszczą się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, opłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić za leczenie na miejscu, a po powrocie do Polski NFZ zwróci całą należność.
Pamiętaj, że karta EKUZ nie zwróci Ci kosztów leczenia prywatnego!
Ważne! Zawsze sprawdzaj, czy dany lekarz lub placówka medyczna honoruje kartę EKUZ – nie każda placówka posiada ważną umowę z państwowym ubezpieczycielem.
Czy karta EKUZ jest mi potrzebna?
Oczywiście! Karta EKUZ daje Ci dostęp do leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju, a jej wyrobienie jest bezpłatne. Jest to podstawowe zabezpieczenie, jakie powinien posiadać każdy podróżujący. W razie wypadku lub nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej bez dodatkowych kosztów.
Pamiętaj, że karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości! W podróży miej przy sobie fizyczny dowód osobisty lub paszport, ponieważ za granicą nie skorzystasz z E-dowodu i aplikacji mObywatel.
Garść informacji o ubezpieczeniu turystycznym
Ubezpieczenie turystyczne oferuje ochronę przed wypadkami i zdarzeniami, które mogą wystąpić podczas podróży. Wykupując odpowiednią polisę, uzyskasz wsparcie finansowe i pomoc w różnych sytuacjach. Ubezpieczenie turystyczne dotyczy:
- kosztów leczenia medycznego (zarówno w placówce publicznej, jak i prywatnej),
- transportu medycznego,
- zwrotu kosztów odwołania wyjazdu,
- odpowiedzialności cywilnej,
- ochrony bagażu przed zagubieniem lub uszkodzeniem,
- pomocy informacyjnej i organizacyjnej.
EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?
Należy pamiętać, że karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego!
Karta EKUZ daje ci prawo do korzystania z leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju, ale wszystkie dodatkowe koszty, które nie są objęte w planie podstawowej opieki zdrowotnej, będziesz musiał pokryć sam (np. transport medyczny, leki czy leczenie prywatne). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w szerszym zakresie, ale jest dodatkowo płatne.
Warto wyrobić Kartę EKUZ i zapewnić sobie bezpieczeństwo zdrowotne w podstawowym zakresie. Jeżeli potrzebujesz pełniejszej ochrony, skorzystaj dodatkowo z ubezpieczenia turystycznego, które odpowiada Twoim potrzebom.
Leave a Reply