Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – co warto wiedzieć?

Ekuz a ubezpieczenie turystyczne

Wybierasz się na wakacje za granicę i nie wiesz, jak zabezpieczyć się przed nagłymi chorobami lub wypadkami? Masz do wyboru różne rozwiązania, które sprawią, że Twoja podróż będzie bezpieczniejsza. EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne? – to pytanie zadaje sobie wielu podróżujących. Co wybrać, aby Twoje wakacje były czasem odpoczynku, a nie zmartwień?    

Czym jest i co obejmuje karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której skorzystasz z podstawowego systemu opieki zdrowotnej na terenie państw Unii Europejskiej, a także w Liechtensteinie, Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Zgodnie z aktualnymi przepisami karta EKUZ będzie również obowiązywać na terenie Wielkiej Brytani.

Karta EKUZ może zostać wydana osobom, którym przysługuje ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.

Ważne! Jeżeli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, nie skorzystasz ze świadczeń zdrowotnych w ramach EKUZ w Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Liechtensteinie oraz Danii.

Ile kosztuje karta EKUZ?

Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie. 

Gdzie wyrobić kartę EKUZ?

Karta EKUZ wydawana jest na wniosek w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ. Wniosek można złożyć w następujący sposób:

 • osobiście w oddziale,
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,
 • za pomocą platformy ePUAP (profil zaufany),
 • pocztą tradycyjną,
 • pocztą elektroniczną (tylko dla pracowniczych wniosków o EKUZ).

Karta EKUZ jest wydawana dla każdej osoby indywidualnie. Pamiętaj, aby przy składaniu wniosku mieć ze sobą dowód tożsamości. Osoby, które ukończyły 18 lat, dalej się uczą i mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, powinny przedstawić dowód na tę okoliczność w postaci legitymacji szkolnej lub studenckiej. 

Każdy z rodziców może złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ dla dziecka. 

Kartę EKUZ otrzymasz od ręki, gdy wniosek złożysz osobiście w oddziale NFZ. W innym przypadku procedura trwa do 5 dni roboczych (w okresie wakacyjnym termin ten może ulec wydłużeniu). 

Karta EKUZ może zostać dostarczona pocztą – wystarczy, że zaznaczysz taką opcję we wniosku. Kartę EKUZ odbierzesz również przez przedstawiciela (potrzebne będzie upoważnienie). 

Czy EKUZ pokrywa koszty leczenia?

Karta EKUZ daje jej posiadaczowi prawo do leczenia w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego państwa.  

Należy pamiętać, że zakres opieki zdrowotnej różni się w zależności od kraju. Może się zdarzyć, że określone świadczenie medyczne, które jest bezpłatne w Polsce, w innym państwie nie będzie refundowane. W takim wypadku będziesz musiał za nie zapłacić z własnej kieszeni!  

Świadczenia, które mieszczą się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, opłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić za leczenie na miejscu, a po powrocie do Polski NFZ zwróci całą należność. 

Pamiętaj, że karta EKUZ nie zwróci Ci kosztów leczenia prywatnego!

Ważne! Zawsze sprawdzaj, czy dany lekarz lub placówka medyczna honoruje kartę EKUZ – nie każda placówka posiada ważną umowę z państwowym ubezpieczycielem. 

Czy karta EKUZ jest mi potrzebna?

Oczywiście! Karta EKUZ daje Ci dostęp do leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju, a jej wyrobienie jest bezpłatne. Jest to podstawowe zabezpieczenie, jakie powinien posiadać każdy podróżujący. W razie wypadku lub nagłej choroby będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej bez dodatkowych kosztów.       

Pamiętaj, że karta EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości! W podróży miej przy sobie fizyczny dowód osobisty lub paszport, ponieważ za granicą nie skorzystasz z E-dowodu i aplikacji mObywatel.   

Garść informacji o ubezpieczeniu turystycznym

Ubezpieczenie turystyczne oferuje ochronę przed wypadkami i zdarzeniami, które mogą wystąpić podczas podróży. Wykupując odpowiednią polisę, uzyskasz wsparcie finansowe i pomoc w różnych sytuacjach. Ubezpieczenie turystyczne dotyczy:

 • kosztów leczenia medycznego (zarówno w placówce publicznej, jak i prywatnej),
 • transportu medycznego,
 • zwrotu kosztów odwołania wyjazdu,
 • odpowiedzialności cywilnej,
 • ochrony bagażu przed zagubieniem lub uszkodzeniem,
 • pomocy informacyjnej i organizacyjnej.

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Należy pamiętać, że karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego! 

Karta EKUZ daje ci prawo do korzystania z leczenia w ramach publicznej służby zdrowia w danym kraju, ale wszystkie dodatkowe koszty, które nie są objęte w planie podstawowej opieki zdrowotnej, będziesz musiał pokryć sam (np. transport medyczny, leki czy leczenie prywatne). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w szerszym zakresie, ale jest dodatkowo płatne. 

Warto wyrobić Kartę EKUZ i zapewnić sobie bezpieczeństwo zdrowotne w podstawowym zakresie. Jeżeli potrzebujesz pełniejszej ochrony, skorzystaj dodatkowo z ubezpieczenia turystycznego, które odpowiada Twoim potrzebom.

Leave a Reply

Your email address will not be published.