Czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

W dobie rosnących cen ubezpieczeń wielu właścicieli czterech kółek zastanawia się, jak najtaniej wykupić polisę dla swojego auta. Jaki rodzaj ubezpieczenia musi posiadać każdy kierowca, a z jakiej polisy można – choć w praktyce nie warto – zrezygnować?

Posiadanie własnego samochodu to marzenie wielu osób, a dla niektórych nawet konieczność, choćby ze względu na wykonywaną pracę. Wiąże się to z różnymi wydatkami, związanymi zarówno z zakupem pojazdu, jak i bieżącymi naprawami, czy wymianą opon dwa razy w roku, a także – z każdym miesiącem coraz wyższymi – kosztami paliwa. Stąd też wielu kierowców zadaje sobie pytanie:czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe? Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba też wiedzieć, że nie wszystkie dostępne na rynku polisy należy obligatoryjnie wykupić.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Dwa najważniejsze rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych to OC (Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) i AC (autocasco). Zatem OC czy AC – które jest obowiązkowe?

Tym, którego nie można uniknąć, jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych. Obowiązek ten wprowadziła ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Mówi ona, że „każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce, który chce wprowadzić pojazd do ruchu, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC”. Trzeba też pamiętać, że nawet samochód, który nie jest przez nikogo użytkowany i stoi zamknięty w garażu, musi posiadać ważną polisę.

Warto stosować się do tych przepisów prawnych, ponieważ brak ważnej polisy OC naraża nas na bardzo wysokie kary. Nakłada je na użytkowników dróg Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Obowiązkowe OC pojazdu – dlaczego jest tak ważne?

Obowiązkowe OC samochodu jest konieczne dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego – zarówno kierowców, jak i motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych. Jest to przede wszystkim zabezpieczenie finansowe dla sprawcy ewentualnego wypadku.

Nawet jeśli składka na obowiązkowe ubezpieczenie auta wydaje się wysoka, to późniejsza suma ubezpieczenia wypłacana po zdarzeniu drogowym, opiewa najczęściej na bardzo dużą kwotę, nieporównywalnie wyższą niż suma składek. Gdyby nie było obowiązkowego ubezpieczenia samochodu, koszt, jaki obciążyłby kierowcę za wypłatę odszkodowania podczas wypadku czy choćby zwykłej stłuczki, byłby często niemożliwy do pokrycia z własnej kieszeni. W takiej sytuacji konieczne jest nie tylko pokrycie niemałych kosztów naprawy samochodu, lecz również opłacenie leczenia i rehabilitacji wszystkich osób poszkodowanych w zdarzeniu.

Tymczasem dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu auta, to towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza pokrycie wszelkich zobowiązań związanych ze zdarzeniami drogowymi. Chroni zatem nie tylko kierowcę przed ogromnymi kosztami, ale również zabezpiecza poszkodowanego, który dzięki temu może pokryć wszelkie wydatki związane z ewentualnymi naprawami swojego pojazdu lub odzyskaniem zdrowia.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę

Czy AC jest obowiązkowe w nowym aucie?

Z kolei AC, czyli autocasco nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem auta, nawet w przypadku całkiem nowego pojazdu. O ile OC musi posiadać każdy właściciel samochodu, a tyle polisa AC zależy od jego indywidualnej decyzji. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona ważna. Zabezpiecza bowiem w przypadkach, których nie dotyczy ubezpieczenie OC. Autocasco chroni auto ubezpieczonego i zapewnia odszkodowanie w sytuacjach, gdy dojdzie do jego uszkodzenia w wyniku kolizji z innym pojazdem, przeszkodą lub zwierzęciem.

Pieniądze zostaną także wypłacone, jeśli samochód zostanie zniszczony w wyniku wandalizmu, pożaru oraz zjawisk naturalnych, takich jak zalanie, huragan, grad czy trzęsienie ziemi. Częstą motywacją kierowców do wykupienia dobrowolnej polisy AC jest również możliwość zabezpieczenia finansowego na wypadek kradzieży. Jeśli samochód jest relatywnie nowy lub dużo warty, zaleca się wykupienie polisy AC.

Przeczytaj także: Jak wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu?

Obowiązkowe ubezpieczenie auta – a co z NNW?

Wartym rozważenia – nieobowiązkowym – produktem ubezpieczeniowym jest także ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Trzeba wiedzieć, że polisa OC chroni osób poszkodowanych w wypadku, ale nie chroni posiadacza polisy, jeśli jest sprawcą zdarzenia. Zwrot kosztów leczenia lub rehabilitacji będzie mu przysługiwał, jeśli wykupi ubezpieczenie NNW – jest ono dobrowolne i niezależnie od OC, warto je jednak posiadać. Zwłaszcza że ubezpieczenia komunikacyjne wykupywane w pakiecie są wyraźnie tańsze.

Wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych pozwala skutecznie zabezpieczyć wszystkie aspekty finansowe związane z wypadkiem lub uszkodzeniem/kradzieżą samochodu – w tym także koszty leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych oraz samego ubezpieczonego (nawet jeśli to on jest sprawcą zdarzenia).