Ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje i dlaczego warto zdecydować się na prywatne?

ubezpieczenie zdrowotne

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala nieodpłatnie korzystać z opieki medycznej w czasie wystąpienia problemów ze zdrowiem. Niestety, nie każdy może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, a prawo do świadczeń regulują przepisy. Istnieje jeszcze jedna możliwość dostępu do służb zdrowia – jest nią zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Na jaką opcję warto się zdecydować?

Czym jest ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to uzyskane świadczenia do korzystania z opieki służby zdrowia. Dzięki niemu możesz umówić się na wizytę lekarską, nieodpłatnie leczyć się podczas pobytu w szpitalu, a także korzystać z refundacji udzielonych na wybrane farmaceutyki. W Polsce zgodnie z założeniami Konstytucji RP każda osoba ma prawo do skorzystania z opieki zdrowotnej w przypadku nagłego narażenia stanu zdrowia. Osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego będą jednak musiały za taką pomoc zapłacić. Kto może skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego?

Według obowiązujących przepisów istnieją dwie kategorie określające, w jakich sytuacjach obowiązuje ubezpieczenie zdrowotne. Pierwsza z nich wyróżnia: pracowników, przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą, osoby bezrobotne (zgłoszone w urzędzie pracy) oraz emerytów i rencistów. Druga natomiast uwzględnia członków rodziny osoby ubezpieczonej, którzy zostali zgłoszeni przez nią do ubezpieczenia zdrowotnego.

Możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych dopiero po zgłoszeniu Cię przez płatnika Twoich składek. Zgłoszenie może wykonać m.in. pracodawca, członek rodziny, urząd pracy lub szkoła. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą zarejestrowaną działalność, muszą samodzielnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które utracą status umożliwiający objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, mogą skorzystać z dobrowolnego (płatnego) ubezpieczenia z tytułu NFZ.

Jak sprawdzić, czy mam ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli kwalifikujesz się do objęcia Cię obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, ale nie masz pewności, czy Twój płatnik składek (np. pracodawca) regularnie je opłaca, możesz sprawdzić informacje dotyczące Twojego prawa do świadczeń. W tym celu zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta na platformie: pacjent.gov.pl. Przejdź do zakładki Moje konto, gdzie pod danymi osobowymi znajdziesz sekcję Moje ubezpieczenie zdrowotne. W tym miejscu powinno znaleźć się potwierdzenie z ramienia NFZ prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz szczegółowe informacje na temat składek.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne i co obejmuje?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje pakiet świadczeń zdrowotnych dopasowanych do potrzeb pacjenta. W przeciwieństwie do dobrowolnego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do korzystania z prywatnej opieki medycznej, co eliminuje długie terminy oczekiwania w kolejce na wizytę u specjalisty. Taka polisa może całościowo zastępować podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku osób, które nie są objęte obowiązkiem) lub być dodatkiem do ubezpieczenia obowiązkowego.

Pakiety zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych zazwyczaj wykupuje się w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, a pacjenci mogą wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do ich potrzeb. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje m.in.:

  • możliwość umawiania wizyt u specjalistów z różnych dziedzin medycyny,
  • wykonanie badań laboratoryjnych,
  • wykonanie badań obrazowych,
  • badanie z dojazdem do domu pacjenta,
  • zapewnienie opieki pielęgniarskiej,
  • szczepienia,
  • leczenie stomatologiczne,
  • pomoc medyczną i dostęp do konsultacji telefonicznych przez całą dobę,
  • rehabilitacje.

Wybór ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego stanowi korzystniejszą opcję niż zakup dobrowolnego ubezpieczenia oferowanego przez NFZ. W obu przypadkach pacjenci muszą regulować składki na poczet opieki zdrowotnej, jednak w przypadku prywatnej polisy – mogą korzystać z dostępu do konsultacji lekarskich w wygodny sposób – i bez oczekiwania w kolejce na wizytę u specjalisty.

Ubezpieczenie zdrowotne a ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie może obejmować udzielenie dodatkowego wsparcia finansowego w przypadku niespodziewanych zdarzeń związanych ze zdrowiem. W takiej sytuacji uzyskasz świadczenia pieniężne np. przy doznaniu uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku samochodowego lub nagłej poważnej choroby. Nie jest to jednak taka sama forma ochrony, jaką zapewnia prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Polisa zdrowotna gwarantuje stały dostęp do korzystania z pomocy lekarza – bez możliwości do otrzymania odszkodowania w wybranych sytuacjach.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę