Ubezpieczenie mieszkania od zalania

ubezpieczenie mieszkania od zalania

Naprawienie szkód wyrządzonych przez zalanie domu i mieszkania może pochłonąć dużą część twojego budżetu. Nierzadko zalaniu ulega bowiem drogi sprzęt RTV taki jak na przykład telewizor, kino domowe, laptop, zabytkowe meble czy inne drogie elementy wyposażenia. Wykupując odpowiednią polisę ubezpieczenia od zalania, możemy jednak skutecznie uchronić siebie i swój portfel przed jego skutkami – wystarczy wybrać odpowiedni zakres ochrony.  Jaki zakres ochrony bezwzględnie należy zapewnić swojemu mieszkaniu aby skutecznie ochronić się od skutków zalania, gdzie tanio kupić taką polisę i na co zwrócić uwagę porównując oferty ubezpieczycieli?

Podstawowe ubezpieczenie mieszkania a zakres ochrony

Podstawowy zakres polisy mieszkaniowej obejmuje ochronę od pożaru i innych zdarzeń losowych. W tym zakresie zazwyczaj mieści się także ubezpieczenie na wypadek ryzyka zalania przez sąsiada. Czasami jednak ta opcja jest dodatkowo płatna – wybierając ubezpieczenie mieszkania pamiętajmy zatem aby dokładnie sprawdzić, czy swoim zakresem obejmuje także i to ryzyko. Ale ubezpieczenie się na wypadek zalania przez Kowalskiego z góry to nie wszystko, co powinniśmy zrobić.

Zalanie mieszkania sąsiadowi – jakie ubezpieczenie?

Do pełni bezpieczeństwa brakuje jeszcze OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu – kiedy zalejemy mieszkanie sąsiadowi z dołu – oprócz tego, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, pokryje także szkody wyrządzone sąsiadowi.

Koszt dokupienia OC to niewielki wydatek, a w „pakiecie” zyskamy także kompleksową ochronę przed roszczeniami osób trzecich. Dokupując OC w życiu prywatnym będziesz musiał określić wysokość sumy, do której chcesz się ubezpieczyć. Zazwyczaj do wyboru są dwa progi – 50000 oraz 100000 zł. Oczywiście zdecydowanie się na jeden lub drugi próg będzie miało odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczeniowej.

Gdzie kupić ubezpieczenie od zalania mieszkania?

W poszukiwaniu najlepszej polisy najlepiej skorzystać z pomocy agencji i biura ubezpieczeń, które oferuję szeroką gamę polis największych towarzystw ubezpieczeniowych na rynku m.in (PZU, WARTA, COMPENSA). Korzystając z pomocy agentów ubezpieczeniowych zyskujemy czas i pieniądze ponieważ sprzedaż polis w tym systemie jest dla ubezpieczyciela o wiele efektywniejsza niż sprzedaż przez internet.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Przykładowo, polisa dla 40 metrowego mieszkania w Krakowie w piętnastoletnim budynku, na środkowej kondygnacji, która w swoim zakresie obejmuje także ochronę od zalania sąsiada oraz OC w życiu prywatnym (do wysokości 50000 zł) to koszt około 150 zł.

Kto i w jakich sytuacjach odpowiada za zalanie mieszkania?

Musisz pamiętać, że sprawcą zalania zarówno możesz być Ty jak i Twój sąsiad z góry. Ale są też sytuacje, kiedy za szkodę w postaci zalania nie odpowiada żadna z tych stron ponieważ jest ono skutkiem awarii instalacji, która należy do tzw. części wspólnych budynku. Wówczas za naprawienie szkody nie odpowiada ani Twój ubezpieczyciel ani ubezpieczyciel Twojego sąsiada tylko ubezpieczyciel wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej i z żądaniem wypłaty odszkodowania w tej sytuacji należy zwrócić się do odpowiedniego podmiotu.

Gdzie zatem przebiega granica pomiędzy odpowiedzialnością za zalanie spowodowane przez Ciebie, sąsiada czy w związku z awarią elementów będących tzw. częścią wspólną budynku? Ta granica przebiega na zaworach odcinających montowanych na pionach wody zimnej i wody ciepłe. Jeżeli więc w Twoim mieszkaniu pojawi się zaciek, który jest konsekwencją awarii na pionach instalacji wodnej wówczas za jej naprawienie będzie odpowiadał ubezpieczyciel wspólnoty lub spółdzielni. Ty jako właściciel lokalu odpowiadasz za odcinki poziome – i tym samym za ich należyty stan techniczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Zanim wybierzemy polisę koniecznie porównajmy oferty. Jeżeli skorzystamy z możliwości wygodnego zakupu polisy online, otrzymamy bardzo pomocną tabelę porównawczą, dzięki której łatwo podejmiemy decyzję która z ofert najbardziej nam odpowiada. A wybierając najlepszą ofertę ubezpieczenia musimy pamiętać także o kilku innych, ważnych kwestiach.

Pierwsza to wyłączenia –przeanalizujmy zatem dokładnie które sytuacje i zdarzenia ubezpieczyciel wyłączył spod ochrony ubezpieczeniowej. Z pomocą przychodzą nam OWU. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni – sprawdźmy to w tym dokumencie. A pierwszą rzeczą, którą bezwzględnie powinniśmy w nim sprawdzić jest definicja zalania.

Standardowa brzmi:

Zalanie to niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody, pary wodnej lub cieczy w związku z pojawieniem się określonych (wyraźnie wskazanych w OWU) zdarzeń.

Co to oznacza? Przede wszystkim to, że np. jeżeli wychodząc z domu zapomnimy wyciągnąć wąż od pralki podczas gdy pralka jest włączona lub nie zakręcimy kranu z wodą to nasze szanse na otrzymanie odszkodowania są bliskie zeru.

Jeżeli mamy w domu akwarium tym bardziej uważnie przeczytajmy OWU bo być może znajdą się tam zapisy, które wyraźnie będą mówiły o nie wypłacaniu odszkodowania wskutek jego pęknięcia lub o wypłacie tylko w sytuacji kiedy akwarium ma określoną pojemność. A jeżeli mieszkasz na ostatnim piętrze zwróć w OWU także uwagę na zapisy dotyczące stanu technicznego dachu – jeżeli jest on kiepski i na przykład wskutek wiosennych roztopów na Twoim suficie pojawi się zaciek to także możesz nie otrzymać odszkodowania.

Nikt nie jest doskonały

Każdemu z nas może zdarzyć się zapomnieć zakręcić kran, wyjąć wąż od pralki czy po prostu może się przytrafić awaria zmywaki lub pralki. Skutki jakie wyrządzi zalanie (zarówno w naszym mieszkaniu jak i w mieszkaniu sąsiada z niższego piętra) naprawi wykupiona polisa mieszkaniowa. Pamiętaj o ubezpieczeniu na wypadek zalania mieszkania – zarówno w sytuacji kiedy to Ty możesz być jego sprawcą lub gdy sąsiad zaleje Twoje mieszkanie. Pełną ochronę zagwarantuje Ci ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych z dodatkowym ubezpieczeniem OC.


Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę