Ubezpieczenie mieszkania i domu pod kredyt hipoteczny

ubezpieczenie mieszkania i domu kredytem hipotecznym

Biorąc kredyt hipoteczny należy pamiętać, że banki zawsze wymagają wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia dla nieruchomości. To jednak właściciel domu lub mieszkania decyduje o tym, gdzie się ubezpieczy i czy będzie chciał rozszerzyć zakres polisy. Ważne jedynie, aby suma ubezpieczenia murów i elementów stałych w pełni pokrywała wysokość kredytu.

Ubezpieczenie niemal obowiązkowe

W sytuacji zaciągnięcia kredytu hipotecznego będzie się zobowiązanym do tego, aby wykupić odpowiednią polisę dla nieruchomości wraz z cesją dla banku. Jest to zabezpieczenie dla kredytodawcy, który w razie dużego uszkodzenia lub zniszczenia domu albo mieszkania otrzyma odpowiednią należność na poczet spłaty pozostałych rat. Dla banku najważniejsza jest ochrona murów i elementów stałych, dlatego też właściciel nieruchomości może – w pewnych granicach, samodzielnie ustalić zakres polisy.

Wybór polisy dla domu i mieszkania pod kredyt hipoteczny

Warto wiedzieć, że bank nie może narzucić kredytobiorcy konkretnego ubezpieczyciela. To właściciel nieruchomości decyduje o tym, gdzie chce kupić ochronę. Może też zdecydować o bardziej szczegółowych zapisach umowy, mówiących o ochronie ruchomości domowych.

Warto obie polisy zakupić osobno – mury i elementy stałe oraz elementy wyposażenia. Bank interesują jedynie mury, dlatego na tej polisie trzeba będzie uwzględnić cesję dla banku.

Przed rozpoczęciem szukania najlepszej oferty warto najpierw dopytać dokładnie, czego wymaga kredytobiorca. Standardowe polisy obejmują zdarzenia losowe, takie jak pożar, wybuch, zalanie, upadek statku powietrznego, osunięcie się ziemi, huragan, grad, piorun, lawina, napór śniegu, upadek, drzewa czy szkody wywołane dymem i sadzą. Niekiedy jednak bank będzie także wymagał zakupienia ochrony w razie wystąpienia powodzi, a to najczęściej wiąże się z dopłatą dodatkowej składki. Ta ochrona będzie wymagać cesji dla banku.

Druga polisa będzie z kolei przeznaczona wyłącznie dla właściciela domu. Zabezpieczy ona jego sprzęt elektroniczny, AGD, ubrania, meble, dokumenty i inne elementy wyposażenia. W tym przypadku nie ma określonych wymagań i samodzielnie można zadecydować o tym, co będzie chronione i w jakich sytuacjach – zabezpieczyć majątek od podstawowych ryzyk lub zabezpieczyć się przez dodatkowymi ryzykami, jak np. włamanie z kradzieżą, dewastacja czy stłuczenie powierzchni szklanych.

Jak długo trzeba się ubezpieczać

Ubezpieczenie domu dla banku będzie wymagane aż do całkowitej spłaty kredytu. W związku z tym, każdego roku należy dostarczać kopię zawartej polisy. Dobrze wiedzieć, że polisa powinna opiewać co najmniej na sumę kredytu, jaka została jeszcze do spłacenia. Co roku można więc nieco obniżać sumę ubezpieczenia i dzięki temu płacić mniejsze składki. Można również dla spokoju jej właściciela pozostawić ją na tak samo wysokim poziomie.

Bardzo ważne jest, aby zawsze, bez wyjątków, gdy zawiera się nową umowę lub zmienia ubezpieczyciela, czytać ogólne warunki ubezpieczenia.

Szczególnie w przypadku lokali w budynkach wielomieszkaniowych, ponieważ niektóre firmy zastrzegają w OWU, że odszkodowanie należy się wyłącznie wtedy, gdy zniszczenia będą tak duże, że nie będzie można w nim mieszkać. Zacieki na ścianie czy odchodząca ze ścian farba nie będą wystarczającą podstawą wypłaty pieniędzy z polisy.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę