Suma ubezpieczenia nieruchomości — na ile ubezpieczyć dom i mieszkanie?

ubezpieczenie domu i mieszkania

Suma ubezpieczenia na umowie ochrony nieruchomości jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależeć będzie wysokość odszkodowania. Jak jednak dobrać odpowiednią kwotę do wartości posiadanego domu lub mieszkania?

Czym jest suma ubezpieczenia nieruchomości?

Suma ubezpieczenia to nic innego, jak określona kwota, na jaką opiewać będzie polisa ubezpieczenia nieruchomości. Jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaką wypłaci towarzystwo, jeśli dojdzie do zniszczenia, kradzieży lub uszkodzenia mienia. Trzeba pamiętać, że sum ubezpieczenia jest kilka – dla budynku (mury i elementy stałe), wyposażenia oraz budynków gospodarczych.

Zdarzenia losowe

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia jest bardzo istotny. Jeśli wybrana kwota będzie zbyt mała, sama polisa będzie co prawda tańsza, ale odszkodowanie nie pokryje wszystkich strat.

W przypadku ochrony samych murów trzeba zastanowić się, z jakimi kosztami wiąże się całkowita odbudowa nieruchomości. Pożar, uderzenie pojazdu, czy też upadek drzewa mogą tak bardzo naruszyć konstrukcję, że konieczne stanie się jej rozebranie i wzniesienie od nowa. Ciężko jest jednak takie koszty oszacować, nie mając odpowiednich uprawnień.

Rozwiązania są więc trzy:

Pierwsze – po podaniu szczegółów odnośnie przeliczenia składki online, właściciel nieruchomości musi zdać się na sugestie pojawiające się na stronie towarzystwa (specjalny program oblicza, ile w przybliżeniu może być warty dany budynek).

Drugie – poprosić o profesjonalną wycenę rzeczoznawcę. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami (wynagrodzenie dla specjalisty).

Trzecie – liczyć na własną intuicję lub też poszukać informacji na temat kosztów budowy domu o podobnych parametrach w Internecie.

Określenie wartości wyposażenia domu może być nieco łatwiejsze. Właściciel nieruchomości ma możliwość sprawdzenia paragonów oraz faktur za zakup poszczególnych rzeczy lub też sprawdzenia ich cen w sieci. Można także skorzystać z profesjonalnych usług rzeczoznawcy. Sprawy podobnie mają się w przypadku budynku gospodarczego.

Kradzież i rozbój

Osobną kwestią jest określenie sumy ubezpieczenia, jaka będzie obowiązywać w przypadku kradzieży z włamaniem lub rozboju. Trzeba zauważyć, że w przypadku takich sytuacji, właściciel nieruchomości najczęściej nie traci wszystkiego, co ma w domu. Złodzieje kradną sprzęt elektroniczny i inne przedmioty, które mogą samodzielnie wynieść i przestawiają dla nich większą wartość. Nie ma więc potrzeby, aby ochrona od tego typu zdarzeń była równie wysoka, jak w przypadku np. pożaru, kiedy właściciel nieruchomości może stracić dosłownie wszystko.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie wyposażenia domu i mieszkania

W takim układzie warto zastanowić się nad wartością tego, co łatwo można wynieść z budynku, jak np. telewizory, laptopy, komputery, tablety, telefony, wieże, czy też zestawy kina domowego. Wybór właściwej sumy ubezpieczenia dobrze ochroni sprzęty w razie tego typu zdarzeń, ale nie zawyży zbytnio ogólnych kosztów polisy.

Zwiększona suma ubezpieczenia

Przy określaniu wysokości sumy ubezpieczenia trzeba szczególnie uważać, jeśli nieruchomość ma podwyższony standard, została wykonana z nietypowych materiałów, bądź też posiadane wyposażenie jest bardzo drogie. Wtedy lepiej od razu poprosić rzeczoznawcę o dokładne obliczenie wartości zarówno samego domu, jak i jego wyposażenia.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę