Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać pod bank?

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać pod bank

Wybór właściwego ubezpieczenia nieruchomości jest sprawą kluczową – dla kilku milionów Polaków i finansowej kondycji ich domowego budżetu. Jak zatem wybrać nie tylko minimalną ochronę za symboliczną opłatą, ale takie rozwiązanie, które pozwoli spać spokojnie „na swoim”?

Wymagana cesja na bank

Zgodnie z obowiązującym prawem bank udzielający pożyczki na zakup domu czy mieszkania wymaga nie tylko wkładu własnego ze strony kredytobiorcy, ale również dodatkowego zabezpieczenia przekazywanej sumy. Co prawda, zakup obowiązkowej polisy do kredytu nieznacznie podnosi wysokość spłacanej raty, ale dla właściciela nieruchomości jest rozwiązaniem korzystnym.

Wszystko za sprawą cesji, która polega na przepisaniu praw do spłaty pozostałych rat kredytu na ubezpieczyciela. Aby tak się stało, musi zaistnieć okoliczność wykluczająca kredytobiorcę ze zdolności dalszego finansowania pożyczki.

Wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania pod bank nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy odrobina cierpliwości i przeanalizowanie kilku dokumentów OWU, aby znaleźć wyprofilowaną ofertę, czyli taką, gdzie nie przepłaca się za te opcje, które ubezpieczonego nie dotyczą lub ich wystąpienie wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie mieszkania pod bank?

Klient banku powinien być przygotowany na jedno – kredyt hipoteczny a ubezpieczenie nieruchomości to obecnie synonim. Ale wcale nie znaczy, że trzeba decydować się na polisę proponowaną przez bank, w którym zaciągana jest pożyczka.

Takiej oferty i tak należy się spodziewać, jako że bank działa w porozumieniu z wybranymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Tyle że polisa u konkurencji może być tańsza, a klient ma pełne prawo skorzystać z wykupu obowiązkowej polisy do kredytu z innej firmy ubezpieczeniowej.

Cena polisy z cesją na bank jest kluczowa, ale w przypadku ubezpieczeń nieruchomości nie stanowi poważnej bariery finansowej. Podstawowy i najczęściej wybierany zakres ochrony to wydatek około 100 zł w skali roku. Dlatego za względnie podobną cenę warto poszukać ciekawych rozszerzeń polisy, która pozwoli na posiadanie dopasowanego ubezpieczenia nieruchomości i spełniającej oczekiwania. Może więc lepiej zrezygnować z wykupienia opcji kradzież z włamaniem, jeśli mieszkanie znajduje się na monitorowanym osiedlu a drzwi posiadają specjalny atest i wybrać raczej ryzyko zalania z pakietu OC w życiu prywatnym?

Co ubezpieczyć dla banku, a co dla siebie?

Wiele osób zastanawia się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie pod kredyt? Odpowiedź pozornie wydaje się prosta – w tym Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które za podobną kwotę składki oferuje:

  • szeroki zakres ochrony finansowej od zdarzeń losowych, nie tylko od pożaru,
  • dużo opcji dodatkowych, jak OC w życiu prywatnym, NNW czy assistance,
  • możliwość zawarcia umowy na okres dłuższy niż rok i skorzystanie dzięki temu z kolejnych zniżek

Na kredytobiorcę i ubezpieczonego zarazem czekają pułapki w postaci zbyt taniej polisy. Jedną z nich jest niedoubezpieczenie mienia. Przy obiekcie wartym 400 tys. zł, jeśli dojdzie do pożaru czy innego zdarzenia objętego sumą ubezpieczenia maksymalnie na kwotę np. 200 tys. zł, zyska na ty, a raczej nie poniesie straty bank, natomiast właściciel mieszkania zostanie z niczym.

Ponieważ bank udzielający pożyczki wymaga zakupu polisy mieszkaniowej chroniącej przed niemożnością spłacania rat kredytu, kupowane jest ubezpieczenie jak najtańsze, tak aby wysokość miesięcznych zobowiązań nie stanowiła dodatkowego obciążenia. Tymczasem pozorna oszczędność na polisie może się po prostu nie opłacać, włączając w to okres karencji w ubezpieczeniu mieszkania.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę