Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie? – Na co zwracać uwagę podczas wyboru polisy?

Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie

W życiu nic nie jest pewne, dlatego wiele osób decyduje zabezpieczyć przyszłość bliskich na wypadek niespodziewanych zdarzeń losu. Wykupienie polisy na życie daje ochronę finansową rodzinie ubezpieczonego, dzięki której po jego śmierci członkowie otrzymają świadczenia materialne. Agencje ubezpieczeń oferują różne pakiety polis, które obejmują inny zakres ochrony. Czy można wykupić więcej niż jedno ubezpieczenie na życie i jak wybrać najlepszą ofertę?

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to polisa zapewniająca ochronę finansową rodzinie ubezpieczonego w przypadku jego śmierci. W takiej sytuacji bliscy otrzymują wypłacone świadczenia pieniężne w kwocie odpowiadającej sumie ubezpieczenia. Dzięki nim mogą pokryć koszty związane z pochówkiem, utrzymać dotychczasowy standard życia, a także odłożyć na spłatę kredytu czy wykształcenie dzieci.

Polisa na życie może być zawarta na określony czas lub bezterminowo. Popularniejszym wyborem są ubezpieczenia terminowe, które chronią ubezpieczonego w wybranym okresie jego życia, np. między 30 a 70 rokiem życia. Jeśli w czasie trwania umowy dojdzie do śmierci ubezpieczonego, umowa przestaje obowiązywać, a bliscy zmarłego otrzymają należne świadczenia. Wyróżnia się m.in. dwa główne rodzaje polis:

  • Ubezpieczenie na życie czyste – ubezpieczony płaci składki o średniej wartości i nie może korzystać ze środków konsolidowanych w funduszu polisy.
  • Ubezpieczenie na życie mieszane – ubezpieczony może korzystać ze środków zgromadzonych w ramach funduszu (inwestycyjnego).

Ile można mieć ubezpieczeń na życie?

Zgodnie z polskim prawem można mieć więcej niż jedno ubezpieczenie na życie, a maksymalna liczba polis nie została określona. Niestety wybór całej gamy ofert ubezpieczeniowych nie zawsze jest dobrym pomysłem ze względu na konieczność płacenia wysokich składek. Korzystnym rozwiązaniem jest wybór polisy indywidualnej oraz grupowej o zakresie ochrony, który spełni oczekiwania ubezpieczonego oraz pozwoli rodzinie godnie żyć po jego śmierci.

Zaletą posiadania podwójnej polisy na życie jest możliwość inwestycji i powiększania kapitału, a także otrzymania dwóch odszkodowań w przypadku niespodziewanego wypadku. Jeśli dwa ubezpieczenia mają podobne zakresy ochrony – co często ma miejsce w przypadku ubezpieczeń NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – przy trwałym uszczerbku na zdrowiu osoba ubezpieczona otrzyma dwukrotną wypłatę środków z funduszów.

Ubezpieczenie na życie – na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczyciela?

Zakup ubezpieczenia na życie powinno poprzedzić dokładne przyjrzenie się działalności towarzystwa ubezpieczeniowego oraz ofertom, które przygotowuje. W tym celu warto poznać opinie osób, które skorzystały z usług biura – nawet w przypadku zakupu innego rodzaju polis. Znaczenie mają również kompetencje agentów. Tylko doświadczeni ubezpieczyciele są w stanie odpowiednio określić sumę ubezpieczenia, która zapewni rodzinie interesanta potrzebne wsparcie.

Przy zakupie ubezpieczenia na życie warto natomiast sprawdzić m.in.:

  • zakres ochrony ubezpieczeniowej,
  • wysokość składek,
  • sumę ubezpieczenia,
  • liczbę osób, którym przysługuje świadczenie po śmierci ubezpieczonego,
  • czas wypłaty świadczenia,
  • sposób postępowania w przypadku dojścia do nieszczęśliwego wypadku.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo razem z nami!

Jeżeli szukasz taniego OC i AC lub jesteś zainteresowany zakupem kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy rzetelną analizę Twojej sytuacji i dobór najlepszych dostępnych rozwiązań.

Sprawdź naszą ofertę